کاهش مصرف باتری گوشی

10 ترفند برای کاهش مصرف باتری گوشی

باتری گوشی هوشمند شما یکی از مهم ترین اجزای دستگاه است و لازمه‌ی انجام هرکاری با گوشی هوشمند است؛ اما همانطور که همه ما می‌دانیم، باتری گوشی های هوشمند برای همیشه دوام نمی‌آورند. در واقع، متوسط باتری گوشی های هوشمند تنها حدود دو سال دوام می‌آورد تا اینکه علائم فرسودگی را از خود نشان دهد. این بدان معناست که در نهایت باید باتری خود را تعویض کنید یا یاد بگیرید که چگونه عمر باتری خود را بهینه کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. در این مقاله با مجله ی هماهنگ همراه باشید تا 10 نکته در خصوص بهینه‌سازی عمر باتری گوشی هوشمند خود در سال 2023 را یاد بگیرید. این نکات هم برای دستگاه‌های اندروید و هم iOS مفید خواهد بود.

بهینه سازی عمر باتری گوشی هوشمند در سال 2023: نکات و ترفندها

 • روشنایی صفحه نمایش خود را کاهش دهید.

یکی از اجزائی که بیشتر از همه باتری گوشی هوشمند شما را تخلیه می‌کند، صفحه نمایش است. هر چه صفحه نمایش شما روشن‌تر باشد، باتری شما انرژی بیشتری مصرف می‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید عمر باتری خود را افزایش دهید، مهم است که روشنایی صفحه خود را کاهش دهید. به منظور بهتر انجام شدن این فرآیند، می‌توانید تنظیمات گوشی هوشمند خود را تغییر دهید تا به طور خودکار روشنایی را بر اساس نور محیط اطراف تنظیم کند.

 • از حالت تاریک استفاده کنید.

اگر دستگاه شما دارای صفحه نمایش AMOLED است، می‌توانید با استفاده از حالت تاریک، شارژ باتری کمتری مصرف کنید. نمایشگرهای AMOLED هنگام نمایش پیکسل‌های مشکی انرژی کمتری مصرف می‌کنند، بنابراین استفاده از حالت تاریک می‌تواند عمر باتری شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برای فعال کردن آن، به تنظیمات دستگاه خود بروید و «حالت تاریک» را جستجو کنید، سپس گزینه‌ی فعال کردن آن را انتخاب کنید.

 • قابلیت‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید خاموش کنید.

برخی قابلیت‌ها در گوشی هوشمند شما وجود دارد که ممکن است اغلب از آنها استفاده نکنید. این قابلیت‌ها می‌توانند حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید در پس‌زمینه به کار خود ادامه دهند و باتری شما را خالی کنند. بنابراین، ایده خوبی است که قابلیت‌هایی را که استفاده نمی‌کنید خاموش کنید. این شامل مواردی مانند بلوتوث، Wi-Fi، GPS  و لوکیشن می‌شود. همچنین می‌توانید اعلان‌ها را برای برنامه‌هایی که اغلب استفاده نمی‌کنید خاموش کنید.

 • برنامه‌هایی را که استفاده نمی‌کنید، ببندید.

وقتی یک برنامه را باز می‌کنید، حتی پس از بسته شدن آن، در پس‌زمینه اجرا می‌شود. این می‌تواند باتری شما را خالی کند، به خصوص اگر برنامه‌های زیادی را همزمان باز کنید. بنابراین، بستن برنامه هایی که استفاده نمی‌کنید ایده خوبی است.

 • از حالت ذخیره انرژی استفاده کنید.

اکثر گوشی‌های هوشمند دارای حالت صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که می‌تواند به شما کمک کند عمر باتری خود را افزایش دهید. حالت صرفه جویی در انرژی معمولاً روشنایی صفحه نمایش شما را کاهش می‌دهد، فعالیت‌های پس زمینه را محدود می‌کند و اجرای برنامه‌های بسته شده را متوقف می‌کند.

برای فعال کردن حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، به تنظیمات دستگاه خود بروید و «power saving mode» را جستجو کنید.

 • نرم افزارهای خود را به روز کنید.

به روز رسانی نرم‌افزار اغلب شامل بهینه سازی باتری است. بنابراین، بهتر است که نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید. می‌توانید با رفتن به تنظیمات دستگاه خود و جستجوی «به‌روزرسانی نرم‌افزار»، بروزرسانی های جدید را بررسی کنید.

 • از وضوح صفحه نمایش پایین‌تر استفاده کنید.

اگر دستگاه شما صفحه‌نمایش با وضوح بالایی دارد، می‌توانید با استفاده از وضوح صفحه نمایش پایین‌تر در مواردی که نیازی به آن ندارید، در عمر باتری خود صرفه‌جویی کنید. این کار متن و تصاویر روی صفحه نمایش شما را کوچکتر می‌کند؛ اما انرژی کمتری نیز مصرف می‌کند.

 • از باتری خود مراقبت کنید.

نحوه استفاده از تلفن هوشمند خود نیز می‌تواند بر عمر باتری آن تأثیر بگذارد. برای مثال، قرار دادن گوشی هوشمند در معرض دمای بالا می‌تواند به باتری آسیب برساند. بنابراین، مهم است که با اجتناب از دماهای شدید و شارژ نکردن بیش از حد باتری خود، از آن مراقبت کنید.

 • نوسازی برنامه‌ها در پس زمینه را محدود کنید.

این تنظیمات به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا حتی زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید، داده‌های جدید را در پس‌زمینه بررسی کنند. این می‌تواند باتری شما را خالی کند، بنابراین می‌توانید نوسازی برنامه‌های پس زمینه را برای برنامه‌هایی که اغلب از آن‌ها استفاده نمی‌کنید محدود کنید.

برای محدود کردن بازخوانی برنامه پس‌زمینه، به تنظیمات دستگاه خود بروید و «background app refresh» را جستجو کنید. در این مرحله لیستی از برنامه‌هایی را می‌بینید که مجاز به رفرش شدن در پس زمینه هستند. سپس می‌توانید این تنظیمات را برای برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خاموش کنید.

 • لوکیشن را برای برنامه‌هایی که به آنها نیاز ندارید، غیرفعال کنید.

لوکیشن گوشی هم می‌تواند باتری شما را خالی کند، بنابراین بهتر است سرویس‌های مکان یابی را برای برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن خدمات مکان، به تنظیمات دستگاه خود بروید و «location services» را جستجو کنید. در این مرحله لیستی از برنامه‌هایی را می‌بینید که مجاز به استفاده از موقعیت مکانی شما هستند و می‌توانید این تنظیمات را برای برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خاموش کنید.

علت تخلیه سریع باتری گوشی چیست؟

 • نوع باتری: نوع باتری استفاده شده در گوشی هوشمند شما می‌تواند تاثیر زیادی بر عمر و میزان مصرف باتری گوشی شما داشته باشد. باتری‌های لیتیوم یون رایج‌ترین نوع باتری در گوشی‌های هوشمند هستند و معمولاً بهترین عمر باتری را ارائه می‌دهند.
 • روشنایی صفحه نمایش: روشنایی بیش از حد صفحه نمایش سبب مصرف بی‌رویه باتری گوشی هوشمند شما می‌شود.
 • استفاده از برنامه‌های غیر استاندارد: برخی از برنامه‌هایی که در گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید نسبت به سایر برنامه‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و عمر باتری شما را کاهش می‌دهند.
 • دمای بالای دستگاه: اگر تلفن هوشمند شما بیش از حد داغ شود، می‌تواند به باتری آسیب برساند و طول عمر آن را کاهش دهد.

در این مطلب راهکارهایی برای افزایش طول عمر باتری معرفی شد که با رعایت آن‌ها حین کار کردن با گوشی هوشمند خود می‌توانید عمر باتری خود را تا حدامکان افزایش دهید.

امتیاز این مطلب
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *